İngilizce Öğretmenliği

Akademik Kadro

İngilizce Öğretmenliği

 
Yrd. Doç. Dr. Faruk KURAL +CV
 Lisans:
Deakin Üniversitesi, Mütercim/Tercümanlık, 1988.

Yüksek Lisans:
Monash Üniversitesi, Uygulamalı Dilbilim, 1990.

Doktora: 
Yeditepe Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi, 2015.

Avustralya’nın Melbourne şehrinde Deakin Üniversitesi’nde Mütercim/Tercümanlık alanında lisans, Monash Üniversitesi’nde Uygulamalı Dilbilim alanında yüksek lisans ve Yeditepe Üniversitesi’nde İngiliz Dili Eğitimi alanında doktora öğrenimi görmüştür.  İngiliz Dili Eğitimi alanında 20 yıldan fazla deneyime sahip olan Dr. Kural bu alanda farklı düzeylerde okutmanlık, öğretim üyeliği ve akademik koordinatörlük görevleri yapmıştır. Birçok uluslararası konferansa katılmış ve makaleleri uluslararası kitap, dergi ve konferans bildiri kitaplarında yayınlanmıştır. Uzmanlık ve ilgi alanlarında lingua franca olarak İngilizce, özel amaçlı İngilizce, ders programı ve müfredatı oluşturma, çok kültürlü eğitim, işlevsel gramer, uygulamalı dilbilim, kuramsal dilbilim ve mütercim/tercümanlık yer almaktadır.


E-posta: kuralf@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 37 56

 
Yrd. Doç. Dr. Şükrü NURAL +CV
 Lisans:
İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, 2005.

Yüksek Lisans:
Leeds Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi, 2007.

Doktora:
Leicester Üniversitesi, Uygulamalı Dilbilim ve İngiliz Dili Eğitimi, 2014.

 

Dr. Şükrü Nural 2005’te lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda ve İngilizce Öğretmenliği Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını Leeds Üniversitesi’nde ve doktorasını Leicester Üniversitesi tarafından verilen uluslararası öğrenci başarı bursu ile Uygulamalı Dilbilim ve İngiliz Dili Eğitimi (Applied Linguistics & TESOL) alanında yaptı. Doktora tezi kelime öğretimine dair öğretmenlerin kişisel prensipleri ve sınıf-içi uygulamaları üzerinedir. Saygın dilbilimci Profesör Ernesto Macaro ile birlikte doktora sonrası çalışmalarını Oxford Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne ait bir araştırma merkezinde (Centre for Research & Development in English Medium Instruction) yapmıştır. Lexisperience Education direktörü olarak, uluslararası öğrencilere akademik beceri desteği ve eğitim danışmanlığı sunmaktadır. Dr. Nural çeşitli eğitim kurumlarında görev yapmıştır: Marmara Üniversitesi Nihad Sayar Eğitim Derneği, Dialogue Dil Okulları, Kocaeli Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, De Montfort Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi.
Araştırma Alanları: dil öğretmeni bilişi, öğretmen/öğrenci inanışları, öğretmenlerin mesleki gelişimi, sınıf söylemi, ikinci dilde kelime öğretimi, akademik kelimeler ve sözlükler


E-posta: nurals@mef.edu.tr

Ar. Gör. Serhat TAN +CV
 Lisans:
İstanbul Ticaret Üniversitesi, İşletme, 2012.
Marmara Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği ve Uygulamalı Dilbilim, 2016.

Yüksek Lisans:

Uludağ Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi, devam ediyor.
 

Serhat Tan MEF Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Araştırma Görevlisidir. Lise öğretimini TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) ve ABD Dışişleri Bakanlığının bursuyla Parkway South High School’da tamamlamıştır. Üniversite derecelerini sırasıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme (2012) ve Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ve Uygulamalı Dilbilim (2016) bölümlerinde tamamlamıştır. Türk Kültür Vakfı – AFS Programları ile kültürlerarası öğrenme üzerine Türkiye, ABD ve Almanya’da çeşitli etkinliklere eğitmen olarak katılmıştır. Üniversite işbirliğini geliştirmeye yönelik başlatılan Okulda Üniversite Eğitim Modeli üzerine çalışan takımda yer almaktadır. Bu kapsamda Sarıyer Ayazağa İlköğretim Okulu’nda İngilizce dersleri vermektedir. Uludağ Üniversitesinde İngiliz Dili Eğitimi Yüksek Lisans Programına devam etmektedir.

E-posta: tanse@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 11

  
Dr. Caroline Fell Kurban +CV (Yarı Zamanlı)
 Lisans:
Kingston-Upon-Thames Üniversitesi, Jeoloji, 1996.

Yüksek Lisans(1): 
Aston Üniversitesi, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi, 2006.

Yüksek Lisans(2): 
Roehampton Üniversitesi, Teknoloji ve Öğrenme Tasarımı, devam ediyor.

​Doktora:
Canterbury Christ Church Üniversitesi, Uygulamalı Dilbilim, 2012.

Dr. Caroline Fell Kurban MEF Üniversitesi Öğrenme ve Öğretmede Mükemmellik Uygulama Ve Araştırma (UYGAR) Merkezi Müdürüdür. Dr. Kurban, Türkiye, Avusturya, Taiwan, Japonya, İspanya ve Portekiz’de 20 yılı aşkın öğretmenlik, eğitmenlik ve yöneticilik  deneyimine sahiptir. Jeoloji alanında lisans, İngilizce Öğretmenliği alanında TESOL yüksek lisans  ve Uygulamalı Dilbilim alanında doktora dereceleri bulunan Dr. Kurban, yaşamboyu eğitim felsefesine  derinden bağlılığı paralelinde Teknoloji ve Öğrenim Tasarımı Yüksek Lisans Programı’na devam etmektedir. MEF Üniversitesi’nde Flipped Learning – Tersyüz Öğrenme’nin mimarlarından biri olan Dr. Kurban, öğrenciler için Flipped öğrenici eğitimini geliştirmek, Flipped ders verme konusunda hocaların gelişimine katkı sağlamak ve MEF Üniversitesi’nde Flipped Learning ders tasarımları ve derslerin başarı ile verilmesi ile ilgili kalite garantisi kriterleri oluşturmak konularında çalışmalar yapmaktadır. Haziran 2016 itibarıyla Dr. Fell Kurban Flipped Learning (Tersyüz Öğrenme) Küresel Girişimi’ne asli üye olarak davet edilmiştir.

E-posta: kurbanc@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 39

 
Dr. John A. G. McKeown +CV 
 Lisans:
Lakehead Üniversitesi, 1978.
Toronto Üniversitesi, 1987


Yüksek Lisans(1): 
Toronto Üniversitesi, 1995.

Yüksek Lisans(2): 
Bilgi Üniversitesi, devam ediyor.

​Doktora:
Warnborough Üniversitesi, 2005.

John McKeown Toronto Üniversitesi’nde eğitim üzerine lisans eğitimini tamamlamıştır. İngilizce üzerine yüksek lisansını 1995 yılında aynı üniversitede tamamlamış  ve halen Bilgi Üniversitesi’nde İşletme üzerine yüksek lisans öğrenimi görmektedir. Eğitim üzerine doktora derecesini ise 2005 yılında İngiltere’nin Warnborough Üniversitesi’nden almıştır. John McKeown uzun yıllar boyunca okul yöneticisi, öğretmen eğitmeni, müfredat tasarlayıcısı olarak çalışmış ve iki dilli K-12 eğitiminde uzmanlaşmıştır. İngiltere Yüksek Eğitim Akademisi üyesidir ve dijital olarak desteklenen dil programları tasarlamaktadır.

E-posta: mckeownj@mef.edu.tr
Telefon: +90 212 395 36 75

Jerome C. BUSH +CV (Yarı Zamanlı)
 Lisans:
St. Mary's. College of California, Yönetim, 2004.

Yüksek Lisans(1): 
Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, İşletme, 2007.

Yüksek Lisans(2): 
Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi (TESOL), 2010.

​Doktora:
Yeditepe Üniversitesi, İngiliz Dili Eğitimi, devam ediyor.

Jerome Bush, ABD'nin Michigan eyaletinin Ann Arbor şehrindendir. Bush, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nden İşletme yüksek lisans ve İngiliz Dili Eğitimi (MA TESOL) yüksek lisans derecesini almıştır. Yeditepe Üniversitesi'ndeki doktora tez konusu birinci sınıf ders kitaplarının dil veri tabanı ve metin türü analizidir. Profesyonel bir eğitimci olarak 14 yılı aşkın tecrübesi olan Bush, Amerika, Japonya ve Türkiye'de öğretmenlik yapmıştır. Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra, Işık Üniversitesi'ndeki diğer öğretmenlere hizmet içi eğitim sağlamaktadır. Ayrıca, 32 yabancı dil öğretmenini yönettiği İstanbul'daki K-12 özel okulunun yabancı dil koordinatörlüğünü yapmıştır. Bush yazılarını birkaç uluslararası dergide yayımlamıştır. Kelime edinimi, dilbilgisi öğrenme teknikleri,  öğretim yöntemleri,  intihal ve öğretmen araştırması dâhil birçok konuda eser yayımlamıştır. Düzenli olarak, ulusal ve uluslararası konferanslarda sunumlar yapmaktadır.
 
Araştırma Alanları: bireysel değerlendirme ve müfredat geliştirme.

 
Doç Dr. Carol GRIFFITHS (Yarı Zamanlı)
 

Yrd. Doç. Dr. Carol Griffiths, İngiltere ve Yeni Zelanda ülkelerinin vatandaşıdır. Doktora derecesini Yeni Zelanda Auckland Üniversitesinde dil öğrenme stratejileri konusundaki çalışmasıyla tamamladı ve uzun yıllar boyunca İngiliz Dili Eğitimi alanında öğretmenlik, yöneticilik ve öğretmen eğitmenliği yaptı. Yeni Zelanda, Endonezya, Japonya, İngiltere ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu dünyanın birçok farklı yerinde öğretmenlik ve öğretim görevliliği yaptı. Çalışmalarıyla çok sayıda konferansta yer aldı. Yazarı olduğu Başarılı Dil Öğrencilerinden Dersler (Lessons From Good Language Learners) ve Başarılı Dil Öğreniminde Strateji Faktörü (The Strategy Factor in Successful Language Learning) kitaplarının da arasında bulunduğu birçok çalışması basıldı. Uzmanlık ve ilgili alanları arasında öğrenci temelli meseleler (bireysel farklılıklar: strateji, stil, cinsiyet, yaş, kültür, motivasyon, kimlik vb.), öğretmen yetiştirme ve hizmet içi destek (metodoloji, hata düzeltme vb.), dil meseleleri (Ortak iletişim dili olarak İngilizce “ELF”, çokdillilik vb.), toplumsal dilbilim, sınıf içi etkinlik araştırmaları ve edebiyat yoluyla dil öğretimi yer almaktadır.

Sosyal Medya